Cristian Popescu-Piedone a depus la Curtea de Apel București o contestație la executare împotriva condamnării de patru ani închisoare primită pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu în legătură cu tragedia din octombrie 2015 de la clubul Colectiv, în urma căreia au decedat 64 de persoane, relatează Agerpres.
Este prima acțiune în justiție la care apelează Piedone pentru a scăpa de condamnare după ce a fost închis în penitenciar. Instanța a stabilit în acest caz termen pe data de 16 iunie. Piedone mai are la dispoziție două căi extraordinare de atac la care poate apela – contestația în anulare și recursul la Înalta Curte de Casație și Justiție.
Pe 12 mai, Cristian Popescu-Piedone a fost condamnat de Curtea de Apel București la 4 ani închisoare pentru abuz în serviciu, pedeapsă scăzută la jumătate față de condamnarea de 8 ani și 6 luni de închisoare cât luase la Tribunalul București.
Citești și ajuți! Cumpără cartea: Evul întunecat, noua moralitate de Joseph Sobran vei contribui la susținerea libertății ideilor și implicit, a siteului R3media.
Pe lângă scăderea la jumătate a pedepsei, Piedone a fost scos și de pe lista inculpaților care trebuie să plătească daune de zeci de milioane de euro către victimele incendiului.
Hrănește bine(le)! Cumpără suplimentul alimentar Păstura crudă și vei contribui la susținerea siteului R3media.
Fostul primar este acuzat că semnat acordurile și autorizațiile de funcționare a clubului Colectiv într-o modalitate care a încălcat prevederile legale referitoare la securitatea la incendiu, inclusiv prin aceea că nu au fost respectate dispozițiile privind controlul după emiterea autorizațiilor.
Cristian Popescu-Piedone a fost primar al Sectorului 4 din București între 2012 și 2015 și, până la actuala condamnare, primar al Sectorului 5 al Capitalei, începând din 2020.
Citești și ajuți! Cumpără cartea: Eseuri antiromantice, de Irving Babbitt, vei contribui la susținerea libertății ideilor și implicit, a siteului R3media.