ACTUALITATEFOTO | Biserica nu face politică. Patriarhul a sfințit capela de la...

FOTO | Biserica nu face politică. Patriarhul a sfințit capela de la Parlament, aprobată de Alfred Simonis (PSD) cu două luni înainte de alegerile europarlamentare

Dă mai departe, nu ține doar pentru tine

Patriarhul Daniel al României a sfințit capela ortodoxă de la Parlament, în prezența liderilor PSD și PNL, Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă și a altor parlamentari.

În cuvântul său, Patriarhul Daniel a evocat faptul că în multe Parlamente Europene și în capitoliul Statelor Unite ale Americii există astfel de capele sau săli de rugăciune.

PF Daniel a menționat că „ la solicitarea mai multor deputaţi şi senatori români ortodocși, Domnul Alfred-Robert Simonis, preşedintele interimar al Camerei Deputaților, a convenit cu Biserica Ortodoxă Română să organizeze împreună o Capelă dotată cu picturi ortodoxe, ca spaţiu de rugăciune individuală şi în grup, deoarece peste 90% dintre parlamentarii români sunt ortodocși”.

La final, Patriarhul le-a mulțumit lui Alfred Simonis și Silvia Mihalcea, ambii de la PSD, pentru deschiderea acestei capele.

„Ne rugăm lui Dumnezeu să binecuvinteze pe inițiatorii și sprijinitorii acestui proiect: pe domnul Alfred Simonis, Doamna Silvia Claudia Mihalcea şi Părintele Arhimandrit Nectarie Şofelea, Exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Bucureştilor, precum şi pe toţi cei ce roagă aici pentru binele poporului român şi al lumii întregi”, a încheiat Patriarhul.

La eveniment a participat și Dan Barna, fost lider al USR.

Biserica nu face politică

Ideea capelei ortodoxe în Parlament a fost aprobată de Alfred Simonis cu doar două luni înainte de alegerile locale și europarlamentare, comasate pentru data de 9 iunie.

Într-un document făcut public pe 10 martie, Sf. Sinod al BOR a publicat un „îndreptar”, în care afirma că Biserica „nu recomandă susținerea vreunui partid politic sau vreunei ideologii politice”.

Tot în document se afirma că „arhiereului, preotului, diaconului, monahului și monahiei din Biserica Ortodoxă Română, le este interzis: să facă politică partinică”.

În context, merită precizat că în Guvernul Ciolacu există un preot celibat, Marcel Boloș, care îndeplinește funcția de Ministru al Finanțelor, deși clericilor le este interzis „să ocupe funcții de demnitar/înalt funcționar public la nivel central sau local, în Statul român sau în alte state”, conform îndreptarului BOR.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

1 COMENTARIU

  1. ALARMA GENERALA!
    -o reclama radio anuntza ca “au intrat banii”
    pentru dotarea cabinetelor medicale de

    PLANIFICARE FAMILIALA,

    consiliul judetean Ilfov impreuna cu europenii,PLAN pnrr LA AVORTURI!!!!!!

    -evident ca “reclama” e destinata “medicilor”,macelararilor de toate felurile!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE