miercuri, mai 22, 2024
ACTUALITATESUA: Asistentă medicală, în șoc anafilactic, după administrarea vaccinului Pfizer. Femeia a...

SUA: Asistentă medicală, în șoc anafilactic, după administrarea vaccinului Pfizer. Femeia a ajuns la terapie intensivă

O asistentă medicală de la Bartlett Regional Hospital din statul american Alaska, fără alergii și care nu mai intrase vreodată în șoc anafilactic, a dezvoltat o reacție alergică severă după ce a primit vaccinul Pfizer, informează nbcnews.com, citat de News.ro.

Potrivit sursei citate, asistenta a început să se simtă rău după zece minute de la vaccinare, şi a luat un antihistaminic. Simptomele au progresat spre ritm cardiac crescut şi respiraţie greoaie, astfel încât femeia a fost mutată la unitatea de terapie intensivă, unde a rămas peste noapte.

Miercuri dimineață, nu i-au mai fost administrate medicamente şi era aşteptat ca asistenta să fie externată miercuri seară.

Citești și ajuți! Cumpără cartea: Ghidul incorect politic –despre femei, sex și feminism, de Carrie Lukas  și vei contribui la susținerea siteului R3Media.

Pfizer a transmis într-un comunicat că lucrează împreună cu autorităţile sanitare locale pentru a analiza reacţia femeii din Alaska şi că va monitoriza atent „toate raportările legat de reacţii alergice grave de după vaccinare” şi că va actualiza explicaţiile din prospect dacă este necesar.

Reamintim că Autoritatea de reglementare a medicamentelor din Marea Britanie (MHRA) i-a avertizat pe cetăţenii cu un istoric semnificativ de alergii să evite vaccinul dezvoltat de Pfizer şi BioNTech împotriva covid, după ce doi medici britanici au intrat în șoc anafilactic imediat după vaccinare, după cum a relatat R3Media.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,400FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE