miercuri, ianuarie 22, 2025
ACTUALITATEStrategia națională de vaccinare a fost aprobată în ședința CSAT. Președintele Iohannis...

Strategia națională de vaccinare a fost aprobată în ședința CSAT. Președintele Iohannis a vizitat centrul de vaccinare amenajat la Romexpo

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, joi, că strategia de vaccinare împotriva noului coronavirus a fost aprobată în şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), anunță Agerpres.

Declarația președintelui a fost făcută la finalul vizitei de la centrul de vaccinare anti-covid amenajat la Romexpo.

„În şedinţa extraordinară a CSAT a fost aprobată strategia de vaccinare împotriva noului coronavirus”, a spus şeful statului, după ce a vizitat centrul de vaccinare anti-covid de la Romexpo.

El a arătat că este foarte posibil ca, la începutul anului viitor, România să beneficieze de prima tranşă de vaccin, adică aproximativ 1 milion de doze.

După cum a relatat R3Media, strategia națională de vaccinare anti-covid a fost aprobată de Guvern săptămâna trecută.

Șeful Cancelariei premierului, Ionel Dancă, a anunțat la momentul respectiv  care sunt grupurile prioritare, respective angajaţii din domeniul Sănătăţii, asistenţei sociale, cei din categoria de risc şi personalul din „domenii-cheie”.

„Estimarea este că, în prezent, 70 % din totalul populaţiei ar putea fi implicată în această campanie de vaccinare”, a spus Dancă.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE