Iulian Fota și Radu Carp acuză postul te televiziune Digi24 că are invitați preferențiali și că face „liste negre“. Fostul consilier prezidențial Iulain Fota și profesorul Radu Carp spun că televiziunea își selectează netransparent invitații.
Iulian Fota a explicat recent că Digi24 l-a interzis pe post după ce a criticat poziția televiziunii în problema demiterii Guvernului Bolojan.
Iulian Fota, pe Facebook: Aflu că Digi m-a interzis din nou pe post pentru că le-am reproșat momente de aliniere cu A3 în situații anti-Bolojan. Îmi mențin opinia! Și nu sunt singurul care le-a văzut. Dragă Digi, ai putea învăța ceva toleranță democratică de la A3. Nu de puține ori le-am făcut viața grea în emisiuni și știu că nu le-a plăcut, dar niciodată, repet, niciodată nu m-au interzis pe post.
Radu Carp, chemat să înlocuiască un invitat plătit
Cele spuse de fostul consilier prezidențial au fost confirmate tot pe Facebook de către profesorul universitar Radu Carp. E și-a povestit experiența cu Digi24 și a spus cum a rupt relația cu postul TV când a fost sunat și chemat în locul unui invitat permanent plătit care se îmbolnăvise.
Prof. Radu Carp, pe Facebook: Colaborez cu absolut oricine din media dorește să îmi afle opiniile, dar în cazul Digi este o situație bizară. Ceilalți invitați, pe care îi cunosc, de altfel, foarte bine, se priveau unul pe altul în pauze. Se uitau în tavan sau își priveau pantofii. La final, realizatoarea, realizând penibilul momentului, mi-a mărturisit:
«Știți, ei sunt colaboratorii noștri permanenți! Îi plătim. Domnul X s-a îmbolnăvit brusc, așa că de aceea v-am sunat». Devenisem, brusc, din personajul la care apelezi oricând «că e pe gratis», cel care luase temporar locul unui rinocer plătit – dar fără a intra în categoria rinocerilor. Devenisem un rinocer neinițiat în tainele rinocerilor.
Din acea seară, Digi nu m-a mai deranjat – presupun datorită situației jenante pe care am descoperit-o. Nici eu nu i-am mai deranjat pe ei. Foarte bine, să opereze în continuare cu «liste negre» și «liste albe». Așa se face jurnalism de calitate în România.






















