Patriarhul Daniel a subliniat că în Duminica Sfinților Români prăznuim comuniunea acestora, indiferent de faptul că sunt canonizați sau nu, informează agenția Basilica.
PF Daniel a explicat că românii au o credință profundă, formându-se ca popor creștin.
„Creștinismul primit și cultivat de poporul român, pe când acesta se forma ca popor nou în istorie, din geto-daci romani, este un creștinism ortodox, răsăritean, latin, cu rădăcini adânci în sufletul poporului român. De aceea el a rezistat în timpul invaziilor poporului migratoare ca goții, hunii, gepizii, avarii, slavii, burgarii, pecenegii, cumanii, tătarii și turcii, precum și în timpul multor presiuni prozelitiste ulterioare, religioase și ideologice”.
Comuniunea sfinților români
„Astăzi pomenim comuniunea sfinților români, și anume a sfinților ierarhi, preoți și diaconi, a sfinților mucenici și mărturisitori, a sfinților cuvioși și cuvioase din mănăstiri, schituri și sihăstrii, a voievozilor și soldaților români apărători ai patriei și ai credinței, precum și mulțimea sfinților credincioși mireni, bărbați și femei, cunoscuți și necunoscuți pe nume, care au postit mult și s-au rugat mult, au mărturisit credința în vremuri grele, au construit biserici și mănăstiri, au născut, crescut și educat copii în iubirea Lui Hristos și în iubirea Lui Biserică și neam”.
Prin sfinții români, a continuat Patriarhul „poporul nostru are în cer mai mulți mijlocitori sau rugători pentru el în fața Preasfintei Treimi, pentru ca el să-și păstreze credința ortodoxă, să o transmită generațiilor viitoare, să cultive Sfințenia vieții și faptele iubirii milostive”.
Aproape 200 de sfinți români
Preafericirea Sa a precizat că în calendarul Bisericii Ortodoxe Române nu există nici o lună în care să nu fie pomenit cel puțin un sfânt român.
„Însă astăzi, în Duminica Sfinților Români, sunt pomeniți toți sfinții români împreună. Cei cunoscuți sau canonizați de biserică și cei necunoscuți pe nume de către oameni, dar pe care Dumnezeu îi cunoaște că sunt sfinți”.
„Trebuie să amintim că sunt în calendar, trecuți până în prezent, aproape 200 de sfinți români”.
Patriarhul Daniel a spus că celor 16 sfinți proclamați la Centenarul Patriarhiei Române urmează să li se adauge și alții.
„Urmează ca, în toamnă, să avem și 4 sfinți români din Muntele Athos, aghioriți, athoniți, a căror trecere în calendar este hotărâtă de Patriarhia Ecumenică, deoarece ei au sfârșit viața pe teritoriul canonic al Patriarhiei Ecumenice, în Sfântul Munte Athos. Iar pentru anul următor, sunt prevăzute canonizări pentru mai multe femei sfinte, care de-a lungul veacurilor în poporul român au arătat credință ortodoxă și au trăit în rugăciune, în viață curată și în dragoste de Biserică și de neam”.