luni, mai 20, 2024
ACTUALITATEFOTO | Încă patru medalii de AUR pentru România la Campionatul European...

FOTO | Încă patru medalii de AUR pentru România la Campionatul European de Canotaj!

Delegația României a reușit să mai câștige încă patru medalii de aur la Campionatul European din Slovenia, informează Federația Română de Canotaj. Prima medalie a zilei a fost reușită de Ionela Cozmiuc, care s-a impus în proba de schif simplu, categorie ușoară (LW1x).

Sportiva noastră a încheiat cursa din Finala A cu timpul de 07:32.43, stabilind un nou record european.

Sursa foto: Balint Czucz Photography

Echipajul de dublu rame feminin (W2-), compus din Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel, a câștigat a doua medalie de aur a zilei pentru țara noastră. Cele două românce s-au impus în finala A cu timpul de 06:56.40.

Simona Radiș și Ancuța Bodnar au reușit să aducă a treia medalie de aur a zilei, în proba de dublu vâsle feminin (W2x). Cele două campioane au terminat cursa cu timpul de 06:40.83.

Finalmente, a patra medalie de aur a zilei a fost adusă de echipajul de 8+1 feminin (W8+), format din: Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Tivodariu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria-Ștefania Petreanu (foto sus).

Sportivele noastre au dominat cursa de azi încă de la început și au ajuns la linia de finish cu un timp de 06:01.55.

Aceste medalii vin după performanțele din prima zi a Campionatului, în care delegația României a obținut o altă medalie de aur și una de argint. În total, România a obținut cinci medalii de aur și una de argint la Campionatele Europene din Slovenia.

Tot duminică, echipajul format din Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan a obținut locul 5 la dublu rame masculin (M2-). În aceeași zi, echipajul de patru rame masculin (M4-), format din Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Florin Lehaci, a fost foarte aproape de medalia de bronz, terminând pe locul 4.

Finalemte, echipajul de dublu vâsle masculin (M2x), format din Florin Arteni și Ciprian Tudosă a câștigat Finala B a probei, terminând astfel pe locul 7 la general.