duminică, martie 23, 2025
ACTUALITATEAngajații POLITICO, luați prin surprindere de salariile care nu au mai intrat...

Angajații POLITICO, luați prin surprindere de salariile care nu au mai intrat la timp. Elon Musk dezvăluie că publicația a trăit din banii virați de USAID: Totul are sens acum!

Angajații de la Politico au fost luați prin surprindere când salariile lor nu au mai intrat. Potrivit e-mailurilor interne, conducerea companiei a indicat o „eroare tehnică” în sistemul de salarizare și a promis că va rezolva problema cu promptitudine, scrie The Deep Dive.

După 24 de ore, personalul publicației a precizat că plata salariilor a fost efectuată.

Politico este deținută de Axel Springer SE, cu sediul în Germania, un holding media global deținut de mediul privat. Publicațiile emblematice și proiectele digitale ale companiei sunt predominant europene. Totuși, după 2021, Politico și-a extins semnificativ amprenta și pe piața din SUA.

Pe măsură ce au apărut zvonuri despre întârzierea salariilor, gândurile s-au dus la finanțarea substanțială a Politico de la USAID. Înregistrările publice, inclusiv cele găsite pe usaspending.gov, arată că Politico a primit milioane de dolari de la USAID. Infuzia de capital a crescut semnificativ în ultimii ani. Cifrele exacte indică faptul că peste 200 de tranzacții din diferite programe federale au contribuit la veniturile Politico.

Subiectul i-a atras atenția și lui Elon Musk, miliardarul american care deține X, Tesla și Space X. El a comentat pe rețeaua sa de socializare la postarea comentatorului conservator Charlie Kirk.

„Deci, să înțeleg bine… USAID a cheltuit milioane de dolari din banii contribuabililor finanțând nu doar BBC, ci și Politico?”, a scris Kirk.

„Fun fact: Politico a primit fonduri de la USAID. Totul are sens acum.”, a replicat Musk.

„Finanțarea mass-mediei corporative de către USAID este cel mai mare scandal al anului 2025. În esență, administrația Biden plătea mass-media prin USAID pentru a ataca platforme precum Rumble și X, a promova cenzura și a-și instala propriul guvern în SUA prin atacarea opoziției politice.”, a scris, de asemenea, Chris Pavlovski, CEO-ul Rumble

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE