miercuri, martie 12, 2025
ȘTIRIÎn timp ce toată societatea era concentrată pe respingerea candidaturii lui Călin...

În timp ce toată societatea era concentrată pe respingerea candidaturii lui Călin Georgescu, Ilie Bolojan, președinte interimar, a semnat o lege care prevede acordarea cetățeniei române după o perioadă de ședere de doar 3 ani pentru refugiați

În timp ce toată societatea era concentrată pe respingerea candidaturii lui Călin Georgescu, Ilie Bolojan, președintele interimar a semnat o lege care prevede acordarea cetățeniei române după doar trei ani de rezidență pentru refugiați.

Ilie Bolojan a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea şi completarea Legii cetăţeniei române 21/1991. Aceasta prevede că termenul de 8 ani de rezidență pe teritoriul României poate fi modificat la trei pentru refugiați.

„Termenul de 8 ani poate fi redus cu până la 3 ani, în cazul în care solicitantul care îndeplineşte condiţiile prevăzute la alin. (1) face dovada participării sale active la viaţa economică a societăţii româneşti ori, după caz, a unor realizări educaţionale relevante sau a unei contribuţii deosebite în domeniul cultural, al promovării drepturilor omului, al angajamentului social sau de voluntariat, şi se află în una din următoarele situaţii:

a) este cetăţean al unui stat membru al Uniunii Europene sau al Spaţiului Economic European ori este cetăţean al Confederaţiei Elveţiene;

b) s-a născut pe teritoriul României, iar la data naşterii sale părinţii săi sau, după caz, unul dintre aceştia, locuia legal pe teritoriul României

Termenul de 8 ani prevăzut la alin. (1) lit. a) poate fi redus cu până la 3 ani în cazul în care solicitantul care îndeplineşte condiţiile prevăzute la alin.(1) a dobândit statutul de refugiat, potrivit prevederilor legale în vigoare, şi a depus eforturi deosebite în vederea integrării în societatea românească, mai ales dacă poate demonstra realizări remarcabile în pregătirea şcolară sau profesională ori în ocupaţia exercitată sau implicare civică deosebită”, mai arată proiectul.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE