Bulgaria a trecut la moneda euro începând cu 1 ianuarie 2026. La nici o săptămână, numeroase bancnote din țara vecină au început să fie inscropționate cu mesaje de revoltă la adresa UE. Printre cei care și-au exprimat dezacordul cu euro se află politicianul ultranaționalist Konstantin Konstantinov, potrivit Gândul.
Liderul partidului Renașterea a transmis un mesaj virulent pe Facebook la adresa Uniunii Europene. Konstantinov a postat pe Facebook imaginea unei bancnote de 20 de euro pe care era scris de mână, în limba engleză, „Nu monedei Euro”.
„Totuși, noi, bulgarii, suntem oameni de cultură. Iată, cineva a scris un mesaj pe „shitcoin” în limba bulgară. Un alt compatriot de-al nostru (scrisul de mână este diferit) l-a scris în engleză. Eurobarbarii nu sunt alfabetizați ca noi și nu știu să vorbească sau să scrie în bulgară”, a scris politicianul.
Konstantinov i-a ironizat pe membrii statelor din Europa de Vest pe care i-a numir „eurobarbari”.
„Așa se face! Cultural, cu finețe și tact. Acum toată zona de shitcoin va citi mesajele din îndepărtata Bulgaria, care se află deja în inima Europei, deși, judecând după situația actuală din țară, e mai degrabă în colon în drum spre… ați ghicit.
Cel mai interesant lucru este că oamenilor noștri le-a luat exact 6 zile să descopere secretul shitcoin-urilor. Cu aceste inscripții, acestea nu devin invalide ci au curs legal de plată în întreaga zonă shitcoin”, a precizat Konstantinov.























