luni, mai 20, 2024
ACTUALITATECampionatul Mondial de handbal feminin. România încheie competiția pe locurile 13-16

ACTUALIZARE 13.12/21:43 România a încheiat competiția cu o înfrângere: 30-34 cu Suedia. În urma acestui eșec, tricolorele se vor clasa între locurile 13-16. Obiectivul fetelor noastre era locul 10.

În penultima partidă, fetele lui Adi Vasile învinseseră Puerto Rico, scor 43-20.

Iată clasamentul final al grupei principale 2:

ACTUALIZARE 09.12/23:44 România a pierdut primul meci din grupele principale, disputat în compania campioanei mondiale, Olanda. „Tricolorele” au luptat eroic toate cele 60 de minute, dar valoarea adversarelor și-a spus cuvântul pe final, după ce au câștigat cu 31-30.

România mai are de disputat două meciuri în grupă: cu Puerto Rico și Suedia. În ciuda eșecului cu Olanda, „tricolorele” păstrează șanse matematice de a se califica în sferturile competiției.

ACTUALIZARE 05.12/22:50 Echipa națională feminină a României a reușit o victorie și în al doilea meci al grupei, trecând de Kazahstan cu 38-17.

În urma acestui rezultat, echipa de handbal feminin a României a reușit să se califice în grupele principale de la Campionatul Mondial. Prin victoria cu Kazahstan, locul 2 în grupa C este asigurat. Cel mai probabil, “tricolorele” vor determina dacă termină grupa din poziția de lider sau nu marți, în meciul contra selecționatei din Norvegia.

Norvegia – România se joacă marți, de la 21:30.

ACTUALIZARE 03.12 / 21:29
Echipa naționala feminină de handbal a României a debutat la Campionatul Mondial cu o victorie la scor în fața modestei Iran, aflată la prima participare la turneul final. A fost 39-11 pentru elevele lui Adi Vasile, într-un meci spectaculos, dar cu destule greșeli din partea iraniencelor.

România s-a ales însă și cu o accidentare gravă. Mezina echipei, Oana Borş (18 ani) s-a accidentat grav la genunchiul drept în minutul 19, la 13-2, exact în momentul în care a marcat primul său gol la naționala de senioare, după un contraatac frumos.

În aplauzele fanilor români din Spania, Oana Borș a părăsit sala pe targă, după intervenţia rapidă a echipei medicale a turneului.

Cristina Laslo a fost aleasă jucătoarea meciului, cu 6 goluri, la egalitate cu Dincă și cu iranianca Vatanparast. Portarul “tricolorelor”, Iulia Dumanska, a încheiat cu un procentaj remarcabil, 77%, cu 10 şuturi apărate din 13 aruncări.

România – Iran s-a terminat 39-11, iar la pauză a fost 20-3.

În următorul meci, România va întâlni Kazahstan duminică, de la ora 19:00

ȘTIREA INIȚIALĂ

Campionatul Mondial de Handbal feminin 2021 a pornit la drum, în Spania. Echipa ţării gazde a deschis balul, miercuri seară, şi a învins detaşat Argentina, scor 29-13.

România este rânduită în grupa C, alături de Norvegia, Iran și Kazahstan. Primul meci al tricolorelor se va disputa vineri, de la ora 19:00, contra Iranului.

Din delegația României lipsește cea mai bună jucătoare a lumii, Cristina Neagu (33 de ani), după ce aceasta și-a anunțat retragerea temporară de la națională.

Programul meciurilor României în Grupa C a Campionatul Mondial de Handbal feminin 2021, din Spania:
Vineri, 3 decembrie, ora 19:00 România-Iran, Digi Sport 1
Duminică, 5 decembrie, 19:00 România-Kazahstan, Digi Sport 1
Marți, 7 decembrie, 21:30 România-Norvegia, Digi Sport 2

Lotul României convocat de selecţionerul Adi Vasile pentru Mondialul din Spania: