ACTUALITATEBlack Lives Matter! Anglia, cea mai fanatică susținătoare a BLM, a pierdut...

Black Lives Matter! Anglia, cea mai fanatică susținătoare a BLM, a pierdut titlul european după ce toți jucătorii săi de culoare au ratat loviturile de la 11 metri

Echipa națională de fotbal a Italiei a devenit noua campioană a Europei după ce în finala Euro 2020 s-a impus la loviturile de departajare reprezentativa Angliei.

După 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1. Întâi a marcat Anglia în minutul 2, prin Shaw, dar Italia a egalat meritat în 67 prin Bonucci.

Meciul a ajuns la loviturile de departajare, după nici în cele 30 minute de prelungiri nu s-a marcat.

La loviturile de la 11 metri, italienii au marcat de trei ori prin Berardi, Bonucci și Bernadeschi, în timp ce englezii de doar două ori prin Kane și Maguire.

Interesant este că toți cei trei jucători britanici care au ratat, Rashford, Sancho și Saka, sunt de culoare.

Mențiunea este importantă în contextul în care Anglia a fost singura națională care a ținut morțiș să îngenuncheze pe teren în fața mișcării marxiste BLM, la toate partidele.

Englezii au îngenuncheat chiar dacă au fost criticați de proprii fani înainte de începerea turneului final, iar la Euro au fost doar alte două echipe care au făcut acest gest la toate meciurile: Țara Galilor și Belgia.

Alte echipe, printre care și Italia, au îngenuncheat conjunctural sau deloc. În finală, Italia a îngenuncheat „din respect” pentru adversari, au declarat fotbaliștii peninsulari.