Liderul opoziției din Rusia, Alexei Navalnîi, a spus că în spatele tentativei de otrăvire a sa se află președintele Vladimir Putin, informează presa internațională.
„Susțin că Putin este în spatele acelei crime și nu am nicio altă versiune asupra celor întâmplate”, a spus Navalnîi într-un interviu pentru Spiegel.
În replică, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dimitri Peskov, l-a acuzat pe politicianul rus că lucrează cu serviciile secrete din Occident.
„Serviciile de informații din Occident și în special agenți ai CIA-ului american lucrează cu liderul opoziției, Alexei Navalnîi. Nu este vorba despre pacientul care lucrează cu serviciile din Occident, dar despre acele servicii care lucrează împreună cu el”, a spus purtătorul de cuvânt al Kremlinului, referindu-se la Navalnîi.
„Pot să fiu și mai precis, în aceste zile, specialiști din CIA lucrează cu el”, a adăugat Peskov.
Reamintim că Navalnîi s-a simțit rău într-un avion în timp ce era într-un tur al Siberiei și a fost transferat imediat către un spital din Omsk, unde a intrat în comă. Medicii ruși au suspectat o problemă metabolică, respingând ideea otrăvirii.
Autoritățile ruse au fost acuzate că au refuzat transferul lui Navalnîi în Germania pentru a se acoperi urmele otrăvirii, precizează Reuters.
În Germania, medicii au afirmat că au dovezi că Navalnîi ar fi fost otrăvit cu celebrul Noviciok.























