ECONOMIEEuropa, singurul continent unde vânzările de mașini electrice au crescut. China și...

Europa, singurul continent unde vânzările de mașini electrice au crescut. China și America de Nord renunță la vehiculele EV

Dă mai departe, nu ține doar pentru tine

Europa conduce la capitolul vânzări mașini electrice, în timp ce China și America de Nord renunță, încet dar sigur, la vehiculele EV.

Vânzările globale de mașini electrice au atins 1,6 milioane de unități în aprilie 2026, aducând totalul de la începutul anului la 5,6 milioane, potrivit datelor Benchmark Mineral Intelligence, citate de Electrek. Față de aprilie 2025, creșterea a fost de 6%, însă față de martie s-a înregistrat un recul de 9%, după o lună deosebit de puternică.

Europa s-a impus ca principalul motor de creștere, cu vânzări în creștere cu 27% față de aceeași perioadă a anului trecut, depășind 400.000 de unități în aprilie. Franța și Germania au înregistrat creșteri de 36%, respectiv 33% față de începutul anului, iar în Italia vânzările aproape s-au dublat, susținute de subvențiile guvernamentale, notează Electric Cars Report.

Europenii cumpără mașini electrice din China

Mașinile produse în China câștigă tot mai mult teren pe piața europeană: dacă în 2025 reprezentau 19% din vânzările de electrice din Europa, în 2026 cota a urcat la 22%. Producătorii chinezi explorează tot mai activ și producția locală în Europa, pentru a ocoli barierele comerciale.

Stellantis și Leapmotor au anunțat planuri de fabricare a unui SUV electric în Spania.  Volkswagen a declarat că ar putea pune la dispoziția producătorilor chinezi capacitățile neutilizate ale fabricilor sale, iar XPeng a început deja producția locală a modelului P7+ în Austria.

În schimb, America de Nord continuă să rămână în urmă, cu vânzări în scădere cu 25% față de începutul anului în SUA și Canada. China, cea mai mare piață de electrice din lume, a înregistrat și ea o contracție de 17%, cauzată în principal de reducerea subvențiilor pentru vehiculele mici.

Paradoxal, exporturile chineze explodează: în aprilie au depășit 400.000 de unități, iar în primele patru luni din 2026 au ajuns la aproape 1,4 milioane — mai mult decât dublu față de aceeași perioadă a anului trecut.

Rabla 2026 – accent pe mașini electrice?

Guvernul României intenționează să continue programul Rabla în 2026 cu un buget de 300 de milioane de lei, în creștere cu 100 de milioane față de 2025. Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a lansat proiectul în consultare publică, precizând că programul va fi destinat exclusiv persoanelor fizice și va pune accent pe mașinile produse și asamblate în Europa, notează Gazeta de Sud.

Concret, finanțarea va viza mașinile produse în Europa și în țările care au un acord comercial cu Uniunea Europeană — Turcia, Maroc, Marea Britanie și Elveția. Programul nu va include componente pentru persoane juridice sau unități administrativ-teritoriale, care nu au primit finanțare nici în 2025. Înainte de lansarea efectivă, proiectul de buget al AFM trebuie aprobat prin hotărâre de Guvern, după care vor fi publicate ghidurile de aplicare.

Ministrul Diana Buzoianu a declarat că valoarea voucherului pentru mașini electrice „nu are cum să scadă față de anul trecut” și că există scenarii pentru o eventuală creștere, deși aceasta ar fi una „sensibilă, nu substanțială”.

De menționat că excluderea mașinilor diesel din Rabla Clasic, introdusă în 2025, se menține și în 2026. Valorile exacte ale tichetelor vor fi cunoscute abia după aprobarea hotărârii de guvern și publicarea ghidurilor oficiale

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.