USR Timiș vrea să cenzureze lansarea cărții Șah însângerat: Tragedia Ucrainei, scrisă de Mihail Neamțu. Vasile Bănescu, membru CNA, a susținut poziția USR și a dat like postării de pe rețelele sociale care cere „public anularea imediată a lansării în Sala Revoluției sau oriunde în Timișoara“ a cărții lui Mihail Neamțu.
„Cerem Consiliului Județean Timiș să ne explice cum a fost posibil să i se dea dreptul putinistului Mihail Neamtu ca în ziua alegerilor din Republica Moldova, chiar în Timișoara, orașul Revoluției anticomuniste și în Sala Revoluției a Consiliului Județean, să își lanseze public cartea prin care încearcă să spele imaginea regimului criminal de la Kremlin și să promoveze narativele anti-europene și anti-românești ale Moscovei? (…)
USR cere public anularea imediată a lansării în Sala Revoluției sau oriunde în Timișoara, explicații clare despre cine a dat autorizațiile și cine a aprobat acest eveniment, precum și un angajament ferm că Timișoara și Timișul nu vor fi niciodată platforma propagandei pro-Kremlin și nu vor tolera trădarea principiilor pentru favoruri sau influențe dinspre Est“, a scris USR Timiș pe Facebook.
























De unde stie USR ce scrie in carte ca abia azi se lanseaza???? Ne poate da niste citate concrete din carte, care sustin cele spuse de ei. Sa ne mai explice ce inseamna putinist, ca nu am gasit in dictionar acest cuvant si care sunt criteriile prin care cineva poate fi catalogat asa si unde sunt publicate aceste criterii de selectie. Am gasit in dictionar doar explicatii cu privire la nazism si nicidecum la putinism. Le multumesc anticipat pentru eventualul efort.
Nu cred ca au citit cartea USR-istii astia…ei nu mai citesc demult ceva mai lung de o mema de facebook.
Deci fac scandal degeaba
Cum e posibil ca USR care a obtinut un scor mic la alegeri sa fie la guvernare si chiar sa aiba ministere importante, in timp ce partidul cars a obtinut cal mai mare scor sa fie in opozitie? Aceasta nu este democratie! Iar masura USR-ului de a aplica cenzura la fel nu este una democratica, ci una dictatoriala.