„Alexandra” este o peliculă bazată, în parte, pe cazul real al Alexandrei Măceșanu, fetița de 15 ani din Caracal, răpită în 2019 și dispărută fără urmă.
În film, apelul la 112 al Alexandrei nu rămâne fără urmări, așa cum s-a întâmplat în realitate. Angela este dispecerul care răspunde apelului disperat al fetiței și pentru că în timpul apelului de urgență și-a dat seama că unitățile de poliție nu vor putea ajunge la timp. Și-a părăsit postul, a condus singură spre tânără și a reușit să o elibereze. Dar Angela a dispărut fără urmă.
În rolul principal este Diana Busuioc, cea care realizează și regia filmului.
Alături de Diana Busuioc, în film mai joacă Georgeta Marin, Sofia Ivan, Petru Georoiu, Dorin Enache, Emanuela Ciucan, Carmen Moise, Alexandru Rebeja și Julia Morar.
Premiera va avea loc pe 1 aprilie, la București. Din 4 aprilie, va fi în toate cinematografele din țară.
Pe 4 aprilie, la Pitești, va avea loc o proiecție specială, de la ora 19:00, cu sesiune de întrebări și răspunsuri.