miercuri, ianuarie 22, 2025
ACTUALITATEStarea premierului slovac este stabilizată, dar gravă. Robert Fico şi-a recăpătat cunoștința

Starea premierului slovac este stabilizată, dar gravă. Robert Fico şi-a recăpătat cunoștința

Prim ministrul Slovaciei, Robert Fico, a fost supus unei operaţii „foarte complicate” la spitalul din Banska Bistrița, starea sa fiind stabilizată, dar gravă, a confirmat directorul spitalului unde a fost operat transmite Reuters,citată de Televiziunea Română.

Premierul Fico a fost împuşcat ieri de cinci ori, într-un atac comis la finalul unei reuniuni guvernamentale desfăşurate în orașul Handlova. Toate cele cinci gloanțe l-au nimerit. Atacatorul a fost imobilizat imediat.

El a suferit o intervenţie chirurgicală care a decurs bine, potrivit declarațiilor făcute de viceprim-ministrului Tomas Taraba pentru BBC.

„Cred că va supravieţui în cele din urmă”, a declarat Tomas Taraba, potrivit căruia operaţia a decurs bine. „El nu se află într-o situaţie care să-i ameninţe supravieţuirea în acest moment”, a precizat el.

Taraba a explicat că unul dintre cele cinci gloanţe i-a străpuns stomacul.

Robert Fico şi-a recăpătat cunoştinţa după o operaţie de câteva ore, a relatat presa locală citată joi de dpa.

Totul de biografia lui Juraj Cincala, atacatorul lui Robert Fico, aici.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE