duminică, aprilie 28, 2024
ACTUALITATEPreliminarii CM 2022, Grupa J: Lichestenstein - România 0-2. Tricolorii, încă o...

Preliminarii CM 2022, Grupa J: Lichestenstein – România 0-2. Tricolorii, încă o calificare ratată

ACTUALIZARE 15.11/00:23  Naţionala României a învins reprezentativa Liechtensteinului cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, la Vaduz, în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, însă a ratat calificarea la barajul pentru turneul final din Qatar.

Tricolorii, care aveau nevoie ca Islanda să nu piardă cu Macedonia de Nord, pentru a termina pe locul secund, s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (8), Nicuşor Bancu (87), însă nu au beneficiat de ajutorul nordicilor, învinşi cu 3-1 la Skopje.

Meciul cu modesta selecţionată a Liechtensteinului a fost unul în sens unic, ocaziile la poarta lui Benjamin Buchel succedându-se una după alta.

Până la pauză, Man a ratat singur cu portarul (37), iar mingea reluată cu capul de Ivan (43) a fost respinsă de Buchel.

În partea secundă, Puşcaş (46) a ratat din cinci metri, Stanciu (52) şi Ivan (53) nu au reuşit să îl învingă pe Buchel, Bancu (55) a fost lipsit de precizie, iar Buchel a fost la post la loviturile expediate de Ivan (61) şi Rus (66).

Ianis Hagi a şutat în bară (76), Manea a trimis în plasa laterală, iar Bancu a încheiat conturile (87), cu un şut senzaţional de la 22 de metri, în vinclu. Pentru căpitanul Universităţii Craiova a fost primul gol marcat la echipa naţională.

România încheie, astfel, pe locul 3 în grupa J și pierde încă o calificare la turneul final al Cupei Mondiale.

16

ACTUALIZARE 12.11/00:17 Naționala de fotbal a României nu a reușit să învingă Islanda pe stadionul din Ghencea (0-0), a coborât pe locul al treilea în Grupa J și în ultima etapă va avea nevoie de ajutorul adversarei de joi seara pentru a obține locul care duce la barajul de calificare pentru Campionatul Mondial din 2022.

Pentru a termina pe locul 2 în grupă, România trebuie să învingă Liechtenstein, iar Islanda să obțină cel puțin o remiză în Macedonia de Nord.

Care sunt criteriile de calificare la CM 2022

Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:

10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare.

Două echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022.

Cum arată play-off-ul pentru Mondial
Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși 6 capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.

Vor fi astfel 6 capi de serie + alte 6 echipe, dintre care două provenind din ierarhia Ligii Națiunilor.

Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase.

Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.

Au evoluat echipele:

România: Niţă – Raţiu, Chiricheş-cpt., Nedelcearu, Toşca (Bancu ’67) – Stanciu (Moruţan ’67), R. Marin, Cicâldău (Puşcaş ’86) – Hagi, Alibec (Ivan ’67), Tănase (Maxim ’77). Selecţioner: Mirel Rădoi

Islanda: Olafsson – Samsted, Bjarnason, Gretarsson, Skulason (Thorarinsson ’15) – Bergmann Johannesson (Thrandarson ’90), Bjarnason-cpt., Thordarson (Helgason ’74) – Gudmundsson (Ellertsson ’90), Gudjohnsen (Gudjohnsen ’74), Thorsteinsson. Selecţioner: Arnar Thor Vidarsson

Partida a fost arbitrată de rusul Sergei Karasev, ajutat de Igor Demeshko şi Maksim Gavrilin, iar al patrulea oficial a fost Kirill Levnikov. În camera VAR s-au aflat Vitali Meshkov, arbitru VAR, şi Serghei Ivanov, asistent VAR.

ACTUALIZARE 11.10/23:50  Echipa națională de fotbal a României a învins naționala Armeniei, scor 1-0, în preliminariile Campionatului Mondial. România e pe locul 2 în Grupa J, după ce Germania a învins Macedonia de Nord, în deplasare.

România a deschis scorul prin Mitriță, cel mai scund jucător din teren marcând cu capul, după ce a păcălit defensiva armeană, care l-a neglijat la un corner executat bine de către Răzvan Marin, de pe partea dreaptă (1-0, min. 26).

După această victorie, România a trecut pe locul secund în grupă, și datorită victoriei cu 4-0 (0-0) a Germaniei în Macedonia de Nord. Tricolorii au acum 13 puncte, în timp ce Macedonia de Nord și Armenia au câte 12 puncte.

România mai are de jucat cu Islanda (11 noiembrie, acasă) și Liechtenstein (14 noiembrie, în deplasare).

Dacă va învinge în aceste partide, naționala noastră va merge la barajul pentru CM 2022.

ocul doi poate fi obținut chiar și în cazul unui pas greșit cu Islanda, pentru că un semieșec sau eșec în Liechtenstein sunt de neconceput, asta deoarece Armenia, care este principala contracandidată la locul doi, are un program complicat în noiembrie.

Aflată la un punct în spatele României, Armenia va juca luna viitoare cu Macedonia de Nord și Germania. În cazul foarte probabil în care va pierde cu Germania și va obține trei puncte în noiembrie, cu victorie cu Macedonia de Nord, selecționata lui Joaquin Caparros ratează barajul dacă ”tricolorii” obțin măcar o remiză cu Islanda acasă și înving selecționata din Liechtenstein.

Calculele s-ar schimba, însă, dacă Macedonia de Nord, care are, de asemenea, un punct mai puțin decât România, o învinge pe Armenia. Macedonia de Nord are programat meci cu Islanda în ultima rundă, formație fără șanse. Dacă echipa lui Blagoja Milevski obține șase puncte în noiembrie, România este obligată să facă același lucru pentru a merge la baraj.

Cu o remiză între Armenia și Macedonia de Nord, România se va califica și cu patru puncte obținute în noiembrie, chiar și dacă cele două contracandidate înving în ultima rundă Germania, respectiv Islanda.

Cu o singură victorie în noiembrie, România se califică dacă Armenia și Macedonia de Nord fac meci nul și nu câștigă în ultima etapă.

Formatul barajului de calificare la Campionatul Mondial
Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși șase capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.

Vor fi astfel 6 capi de serie, care se vor duela cu alte 4 echipe care au terminat pe locul 2 în grupele preliminare CM 2022, plus 2 formații provenite din Liga Națiunilor.

Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase. Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă.

ACTUALIZARE 09.10/12:11 Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă cu 2-1, de reprezentativa Germaniei, la Hamburg, într-un meci contând pentru etapa a 7-a a preliminariilor de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar 2022. România a condus până în minutul 52, cu golul superb al lui Ianis Hagi.

Tricolorii au fost la 10 minute de a furniza surpriza serii în Grupa J, după ce Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 9, după o acțiune personală de mare efect, la capătul căreia l-a învins pe Neuer cu un șut la colțul lung, după ce a depășit în dribling întreaga apărare a panzerelor germane.

Nemții au dominat categoric partida, având o posesie covârșitoare de peste 70%, cu 19 ocazii de poartă contabilizate, dar din care nu au reușit să valorifice niciuna din cele create în prima repriză.

După revenirea de la vestiare, Germania a egalat în minutul 52, cu un șut bine plasat din afara careului de Gnabry.

Românii și-au creat și ei ocazii la poarta lui Neuer, fără însă să reușească să surprindă cu adevărat. Pușcaș a ratat probabil cea mai mare ocazie de a reveni pe tabelă, când nu a reușit să reia din fața porții o minge primită de la Mihăilă, care fusese lansat pe flancul stâng, cu o pasă foarte bună a lui Stanciu.

Germania a marcat golul victoriei, după un corner executat în minutul 80 de Leon Goretzka, la capătul căruia, Thomas Muller, rămas nemarcat în careul de 6 metri a înscris nestingherit.

În celelalte meciuri din Grupa J, Islanda și Armenia au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), în timp ce Macedonia de Nord s-a impus în deplasare la Liechtenstein cu 4-0.

Clasamentul grupei este condus de Germania cu 18 puncte din 7 partide, urmată de Macedonia de Nord și de Armenia, ambele cu 12 puncte. România e pe locul 4, cu 10 puncte.

Germania: 22. Ter Stegen – 18. Hofmann (16. Klostermann, 85), 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus (7. Havertz, 67), 19. Sane (20. Adeyemi, 89) – 9. Werner (13. Muller, 67). Selecționer: Hansi Flick
Rezerve: 12. Leno – 3. Schlotterbeck, 4. Ginter, 14. Musiala, 17. Neuhaus, 21. Raum, 23. Wirtz

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 17. Rus, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă (4. Manea, 50), 3. Toșca – 14. Hagi (10. Maxim, 60), 23. Stanciu (5. Albu, 82), 18. Marin, 22. Mihăilă (7. Ivan, 60)- 9. Pușcaș (20. Mitriță, 82). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 8. Cicâldău, 11. Bancu, 13. Keșeru, 19. Cordea, 21. Moruțan

ACTUALIZARE 09.09/00:00 Echipa națională de fotbal a României a încheiat la egalitate partida cu Macedonia de Nord (0-0), din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

Meciul s-a jucat pe un teren foarte anevoios, la Skopje, iar pe stadion au avut acces doar cetățenii macedoneni complet vaccinați, fără posibilitatea de a aduce un test negativ în schimb.

Echipele celor două țări au fost următoarele:

Macedonia de Nord:

Titulari: Dimitrievski – S. Ristovski, D. Velkovski, Musliu, Alioski – Spirovski, Bardi, Elmas – Kostadinov, Ristovski, Churlinov
Rezerve: Iliev, Siskovski – Todoroski, Ashkovski, Ristevski, Serafimov, Trajkovski, Atanasov, Nikolov, Avramovski, Jahovic, Miovski
Selecționer: Blagoja Milevski

România:

Titulari: Niță – Rațiu, Chiricheș, Nedelcearu, Camora – Stanciu, Nedelcu, Cicâldău – Man, Markovic, Sorescu
Rezerve: Vlad – Toșca, Manea, Cordea, M. Marin, Rus, R. Marin, Olaru, Ghiță
Selecționer: Mirel Rădoi.

În urma rezultatului favorabil nouă din meciul dintre Armenia și Liechtenstein (1-1), România se clasează în continuare pe locul al III-lea, la un punct sub armeni și la un punct peste macedoneni. Germania a învins cu ușurință Islanda cu scorul de 4 la 0.

ACTUALIZARE 06.09/00:00 Echipa națională de fotbal a României a câștigat duminică seara partida cu Liechtenstein, din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022, în primul meci jucat de tricolori cu spectatori, pe Arena Națională, după aproape 2 ani.

România s-a impus cu scorul de 2-0, meciul contând pentru Grupa J. În urma acestui rezultat, naționala tricoloră a trecut pe locul 3 în clasament, acumulând 9 puncte din 5 meciuri.

Partida a început cu un moment de reculegere în memoria lui Ivan Patzaichin, a lui Ion Caramitru și a bucătarului echipei naționale, Yalcin Cadîr.

Meciul a fost condus, în premieră pentru naționala română, de o brigadă feminină, alcătuită din patru reprezentante ale arbitrajului din Ucraina, cu Katerina Monzul la centru, Marina Striletka şi Svetlana Grusho arbitri asistenţi, și Liudmila Telbuh, al patrulea oficial.

Partida cu Liechtenstein a fost şi prima cu arbitraj VAR la un meci al României, pe teren propriu.

Românii au rezolvat meciul în primele 18 minute. Alin Toșca a deschis scorul în minutul 11, cu un șut din voleu, din afara careului. Acesta a fost primul gol al fundașului de la Gaziantep pentru naționala tricoloră.

Golul de 2-0 a venit de pe cealaltă parte a liniei de fundași, Cristian Manea marcând cu capul, din centrarea lui Ianis Hagi, în minutul 18.

Tricolorii au dominat tot restul partidei, însă nu au reușit să valorifice niciuna din nenumăratele ocazii pe care și le-au creat în fața porții lui Buchel.

Clasamentul Grupei J este condus de Germania, care a câștigat cu 5-0 pe teren propriu, împotriva Armeniei, și a acumulat 12 puncte.

Pe poziția secundă se află Macedonia de Nord, cu 10 puncte, după ce a remizat duminică, în deplasare, cu Islanda, scor 2-2.

România ocupă locul 3, cu 9 puncte, și va juca, miercuri, un meci ce se poate dovedi decisiv, în deplasare, cu Macedonia de Nord.

ACTUALIZARE 03.09.2021/14:30 Reprezentativa națională de fotbal a României a învins joi seara Islanda, scor 0-2 (0-0), într-un meci contând pentru Grupa J a preliminariilor, pentru calificarea la Campionatul Mondial din Quatar 2022. În urma acestei victorii, echipa condusă de Mirel Rădoi acumulează 6 puncte din 4 meciuri.

După 4 înfrângeri consecutive, tricolorii reușesc să obțină o victorie importantă, având în teren doi debutanți, pe Andrei Rațiu (Huesca/Spania), din postură de titular, și pe Jovan Markovic (Universitatea Craiova), care a intrat în locul lui Denis Alibec, în minutul 76.
România a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Dennis Man. Nicolae Stanciu a inițiat o acțiune personală în marginea careului islandez, șutul său, deviat de un fundaș advers, ajungând cu șansă la Man, care a șutat din prima în poarta nordicilor.

Nicolae Stanciu a securizat victoria cu golul marcat în minutul 83, dintr-o situație suspectă de offside, ce nu a putut fi verificată cu sistemul VAR, la a cărui utilizare s-a renunțat înainte de meci, din motive tehnice.

În urma victoriei de joi seara, România acumulează 6 puncte, cu care rămâne pe poziția a 4-a în clasamentul Grupei J.

În celelalte meciuri din grupă Armenia și Macedonia de Nord au remizat 0-0, iar Germania a învins în deplasare pe Liechtenstein, cu 2-0.

Naționala tricoloră urmează să joace duminică, la București, să joace cu Liechteinstein, iar miercuri se va deplasa în Macedonia de Nord.

Islanda: 13. Runar Runarsson – 2. Birkir Saevarsson, 6. Hjoertur Hermannsson, 21. Brynjar Ingi Bjarnason, 5. Gudmundur Thorarinsson – 8. Birkir Bjarnason, 4. Victor Palsson, 15. Andri Fannar Baldursson (16. Isak Bergmann Johannesson, 67) – 7. Albert Gudmundsson (căpitan), 9. Vidar Kjartansson (19. Jon Dagur Thorsteinsson, 67), 10. Johann Gudmundsson (22. Andri Gudjohnsen, 79). Selecţioner: Arnar Thor Vidarsson.
Rezerve neutilizate: 1. Hannes Halldorsson, 12. Patrik Gunnarsson – 3. Jon Gudni Fjoluson, 11. Arnor Sigurdsson, 14. Kari Arnason, 17. Mikael Anderson, 18. Alfons Sampsted, 20. Thorir Johann Helgason, 23. Ari Skulason.

România: 1. Florin Niţă – 21. Andrei Raţiu (4. Cristian Manea, 68), 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 5. Ionuţ Nedelcearu, 22. Mario Camora – 23. Nicolae Stanciu, 14. Dragoş Nedelcu, 8. Alexandru Cicâldău (17. Adrian Rus, 88) – 20. Dennis Man (18. Răzvan Marin, 76), 7. Denis Alibec (9. Jovan Markovic, 76), 13. Deian Sorescu (10. Ianis Hagi, 68). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Rezerve neutilizate: 12. Andrei Vlad, 16. Mihai Aioani – 2. Andrei Cordea, 3. Alin Toşca, 11. Dorin Rotariu, 15. Marius Marin, 19. Darius Olaru.

Arbitru: Aleksei Kulbakov; arbitri asistenţi: Dmitri Juk, Oleg Maslianko; al patrulea oficial: Viktor Şimusik (toţi din Belarus)
Arbitru video: Vitali Meşkov; arbitru asistent video: Serghei Ivanov (ambii din Rusia)
Delegat UEFA: Jan Willem van Dop (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Robert Sedlacek (Austria)
Cartonaşe galbene: Nedelcu (8), Chiricheş (37), Niţă (77), Thorsteinsson (85), Hagi (85), Johannesson (90+2).

ACTUALIZARE 31.03.2021/ 22:00: Echipa națională a României suferă o nouă înfrângere în Calificările pentru Campionatul Mondial din 2022 din Qatar. Armenia ne învinge cu scorul de 3-2, după ce la pauză scorul era 0-0. La Erevan meciul s-a desfășurat cu suporterii pe stadion, în limita a 30% din capacitatea stadionului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 56 prin Spertsyan (asistat de Bayramyan). Românii au reacționat în ofensivă, iar în minutele 62, respectiv 72, din centrările lui Bancu, Cicâldău face dubla, marcând primele sale goluri pentru echipa națională.

George Pușcaș faultează dur și vede cartonașul roșu direct, deși avea unul galben din prima repriză. Astfel va rata cel puțin următoarele două meciuri.

Finalul partidei ne-a luat prin surprindere, întrucât Haroyan (din pasa lui Barseghyan) egalează în minutul 87, ca în minutul 89, din lovitură de la 11 metri, Barseghyan să înscrie golul victoriei pentru armeni. Portarul nostru, Florin Niță, a făcut un meci bun, dar în zadar, întrucât inclusiv din punct de vedere mental, armenii au fost superiori.

România se află acum pe locul 4, cu trei puncte, iar Armenia a urcat pentru moment pe prima poziție, cu maximum de puncte din trei meciuri (9).

Echipele ambelor selecționate:

România (4-2-3-1): Niță – Mogoș, Chiricheș, Toșca, Bancu – Stanciu (Tănase, ’74), Marin – Man (Mihăilă, ’81), Cicâldău (Crețu, ’81), Maxim (Keseru, ’74) – Pușcaș (cartonaș roșu, ’78).

Armenia (4-4-2): Yurchenko – Hambartsmuyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan – Barseghyan (Udo, ’90+2), Grigoryan, Muradyan (Spertsyan, ’46), Bayramyan – Karapetyan (Shaghoyan, ’46), Briasco (Adamyan, ’46).

Selecționerul României, Mirel Rădoi, a declarat imediat după meci faptul că „jucătorii nu au făcut ce le-a spus”, neputând să găsească nimic bun din acest meci. Pentru România, campania fotbalistică ia o pauză, după ce marți, 30 martie, naționala U21 a făcut egal 0-0 cu Germania U21 și a ratat la limită, fără să fie înfrântă, calificarea în fazele eliminatorii ale Campionatului European U21.

Echipa națională va mai juca următoarele meciuri în această grupă abia între 2 și 8 septembrie, pe rând, cu Islanda, Liechtenstein și returul cu Macedonia de Nord. Românii vor mai juca un amical cu selecționata Angliei în 6 iunie.

28.03.2021: Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă, scor 0-1, pe teren propriu, într-o partidă contând pentru etapa a II-a a Grupei de calificare J.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Gnabry în minutul 17. Echipa României a avut în portarul Florin Niță cel mai bun om de pe teren și a ratat două mari ocazii de a egala în minutul 90.

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Popescu, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 22. Camora (15. Burcă, 46) – 7. Stanciu, 18. Marin – 14. Hagi (10. Maxim, 83), 19. Tănase (8. Cicâldău, 83), 21. Mihăilă (20. Man, 66) – 13. Keșeru (9. Pușcaș, 66). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogoș, 5. Nedelcearu, 11. Bancu, 17. Bicfalvi, 23. Crețu

GERMANIA: 1. Neuer – 13. Klostermann, 16. Rudiger, 23. Emre Can, 4. Ginter – 21. Gundogan, 6. Kimmich, 18. Goretzka – 19. Sane (11. Younes, 90+3), 20. Gnabry (14. Neuhaus, 90+2), 10. Havertz (9. Werner, 77). Selecționer: Joachim Low
Rezerve: 12. Leno, 22. ter Stegen – 2. Max, 5. Tah, 8. Musiala, 17. Wirtz

În primul meci, România a învins Macedonia de Nord cu 3-2. Atunci, pentru tricolori au marcat F. Tănase 28′, Mihăilă 50′, Hagi 86′, iar pentru oaspeți Ademi 82′ și Trajkovski 83.

România, programul meciurilor

25 martie 2021
ora 21:45 – ROMÂNIA – Macedonia de Nord, Germania – Islanda, Liechtenstein – Armenia

2 septembrie 2021
ora 21:45 – Islanda – ROMÂNIA, Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia

8 octombrie 2021
ora 21:45 – Germania – ROMÂNIA, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord

11 octombrie 2021
ora 21:45 – ROMÂNIA – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania

11 noiembrie 2021
ora 19:00 – Armenia – Macedonia de Nord

ora 21:45 – ROMÂNIA – Islanda, Germania – Liechtenstein

ora 19:00 – Liechtenstein – ROMÂNIA, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda