vineri, februarie 14, 2025
ACTUALITATEMoise Guran, atac dur la adresa protestatarilor: Ceea ce s-a întâmplat la...

Moise Guran, atac dur la adresa protestatarilor: Ceea ce s-a întâmplat la Parlament este o acțiune legionară. Legea certificatului verde trebuie adoptată

Jurnalistul Moise Guran a lansat un atac dur la adresa românilor care au protestat marți lângă clădirea Parlamentului. Acesta a recunoscut că vorbim despre „restrângerea unor drepturi fundamentale”, precizând că acest măsuri trebuie adoptate în mod „democratic”.

„Ceea ce s-a întâmplat la Parlament este, desigur, o acțiune legionară. DAR! Lașii dinăuntru ar trebui să știe că restrângerea unor drepturi fundamentale prin angajarea răspunderii guvernului este un precedent periculos tocmai pentru situația în care AUR sau alți legionaroizi ar ajunge la guvernare. Legea certificatului verde trebuie adoptată, dar prin vot, democratic, la vedere”, a scris Moise Guran, pe Facebook.

Într-un editorial al publicației R3media, Oana Ivan (unul dintre participanți) ne explică ce s-a întâmplat de fapt la protest.

„După ce manifestanții au ajuns în dreptul Senatul României, pe Calea 13 Septembrie, câțiva jandarmi s-au poziționat în fața porților și i-au oprit pe aceștia să intre în curte. Unii protestatari au forțat intrarea și, conform Jandarmeriei, dar și ministrului de Interne, Lucian Bode, «încuietoarea s-a rupt».

Hrănește bine(le)! Cumpără suplimentul alimentar Lăptișor de matcă crud și vei contribui la susținerea siteului R3media.

Practic, ministrul de Interne ne spune că s-a rupt încuietoarea porții de la una dintre cele mai bine păzite clădiri din țară, Palatul Parlamentului. Pentru cei care își aduc aminte de imaginile din SUA, atunci când Capitoliul a fost luat cu asalt iar forțele de ordine au închis ochii și i-au lăsat pe manifestanți înăuntru, ceva aproape similar, involuntar desigur, s-a întâmplat și astăzi la București.

După ce încuietoarea s-a «rupt», cei aproximativ 200-300 de oameni care erau deja în fața Senatului au reușit să intre. Aproape toți au urcat pe scările instituției și au scandat diferite mesaje: Fără certificate, Jos dictatura, etc. Desigur, au existat și cazuri de indivizi care au bătut cu pumnii în ușile clădirii ori au lovit mașinile din parcare, însă aceste cazuri s-au limitat la maxim 10-15 persoane.

La scurt timp, Claudiu Târziu, co-președinte AUR, a ieșit în fața protestatarilor alături de deputatul Antonio Andrușceac, iar mesajul acestuia a fost simplu și clar: «Rog toți susținătorii AUR să se retragă de aici. Nu îndemnăm la violență, nu susținem așa ceva».”, scrie Oana Ivan, în articolul publicat pe site-ul nostru.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

3 COMENTARII

  1. Nu cred ca s-a rupt nici o incuietoare. Cred ca este o minciuna. Am fost la poarta de pe colt, unde, in jurul Dl-ui Cristian Terhes, erau adunate vreo 10-20 persoane. La poarta laterala la Senat, nu mai erau decat vreo cateva zeci de persoane, cred. Majoritatea plecasera spre poarta din fata.

    Cand Dl. Terhes a plecat si eram pe cale sa plecam de acolo, de pe colt, spre poarta din fata, unde s-a dus multimea, un individ venea de la poarta laterala si a spus ca jandarmii i-au lasat sa intre. L-am intrebat unde v-au lasat sa intrati? In curte, mi-a raspuns, au deschis poarta. Si ce-ati facut acolo? Ne-am intros ca usile cladirii erau incuiate. El era revoltat ca oamenii nu au prea vrut sa intre, au stat afara ca le-a fost frica, spunea el. Era revoltat si ca mare parte a oamenilor plecasera de acolo inainte sa deschida jandarmii portile, in ideea ca daca ar fi ramas, ar fi putut sa intre mai multi. Suna oarecum a repros, ca de ce nu am fost la poarta laterala, unde au fost lasati inauntru.

    Este vorba de porta laterala de la senat. Daca acolo au fost lasati, presupun ca si la alte porti au fost lasati sa intre. La poarta de pe colt unde am fost, nu au lasat pe nimeni sa intre, cat am fost acolo, din cate am vazut.

    Totul a fost o inscenare. Cred cau au avut ordin sa lase oamenii sa intre in speranta ca se vor comporta violent. Amintiti-va de 6 Ianuarie in SUA si ce manipulari si inscenari s-au facut acolo. Pentru mine, este clar mana serviciilor aici iar faptul ca ambasada SUA este parte din scandal, pentru mine spune multe.

  2. Un Moise care se plânge de legionarim (sau fascism, sau nazism, sau care termen trebuie folosit acum). Sunt de-a dreptul șocat! M-am liniștit repede însă văzându-l și cu democrația-n gură. Pesemne o fi și el vreun conservator d-ală iudeo-creștin și intelectual. Până la urmă ăștia au dreptate, nu contează ce se întâmplă, contează să fie legal și la vedere. Căci legal și la vedere nu se poate întâmpla niciodată nimic rău.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE