ACTUALITATEJocurile Olimpice Tokyo: Programul complet al sportivilor români. Ana-Maria Popescu aduce prima...

Jocurile Olimpice Tokyo: Programul complet al sportivilor români. Ana-Maria Popescu aduce prima medalie României!

ACTUALIZARE 24.07/15:03 Ana Maria Popescu a câștigat medalia de argint a probei de scrimă de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Reprezentanta României a pierdut după o bătălie eroică, în runda suplimentară a probei de spadă, în fața chinezoaicei Yiwen Sun.

Este prima medalie a României la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

ACTUALIZARE 21:45
Delegația României a început cu dreptul această Olimpiadă, după ce echipa de fotbal masculin a învins reprezentativa similară a Hondurasului, scor 1-0, meci contând pentru Grupa B.

România a marcat unicul gol al partidei chiar înainte de pauză. Ciobanu a centrat din corner, Oliva a respins nefericit, iar mingea a intrat în poarta Hondurasului.

În partea secundă, ”tricolorii” au mai avut două șanse de a înscrie, prin Sefer, dar tabela a rămas nemodificată.

Astfel, România câștigă primele trei puncte din această grupă și se gândește la următorul meci, cu Coreea de Sud, care a pierdut meciul cu Noua Zeelandă, scor 1-0.

Clasamentul Grupei B:

  • 1. România 3p
  • 2. Noua Zeelandă 3p
  • 3. Honduras 0p
  • 4. Coreea de Sud 0p

Programul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Duminică, 25 iulie

  • Noua Zeelandă – Honduras (ora locală 17:00, Kashima)
  • România – Coreea de Sud (ora locală 20:00), Kashima) 14:00, ora României

Miercuri, 28 iulie

  • România – Noua Zeelandă (ora locală 17:30, Sapporo) 11:30, ora României
  • Coreea de Sud – Honduras (ora locală 17:30, Yokohama)

Echipele de start:

  • Honduras: Guity – Casildo, Maldonado, Garcia, Decas – Pineda, Alvarez, Rivas, Rodriguez – Martinez, Benguche
  • România: Aioani – Ghiță, Marin, Pașcanu – Rațiu (Grigore 75), Ciobanu (Băluță 68), Dulca, Ștefan (Boboc 46) – Dobre, Ganea (Sîntean 68), Gheorghe (Sefer 55)
    Rezerve: Popa, Băluță, Florescu

ȘTIREA INIȚIALĂ

Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo vor începe oficial joi, 23 iulie, când va avea loc ceremonia de deschidere, și se vor încheia duminică, 8 august. Cu toate acestea, evenimentele sportive au debutat încă de miercuri, 21 iulie.

În Japonia, țara noastră este reprezentată de 101 sportivi. Aceștia vor concura la 17 discipline. Competiția va fi transmisă pe canalele TVR.

Programul sportivilor noștri la Tokyo: 

Ține-ți EROII aproape! Cumpără un tricou sau o bluză cu chipul unui Mare Român și vei contribui la susținerea siteului R3media.

Atletism:

– Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (săritura în lungime) – calificări (1 august, ora 3:50), finala (3 august, ora 04:50);

– Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m) – runda 1 (2 august, orele 3:35, 3:43, 3:51), semifinale (4 august, orele 13:00, 13:12), finala (6 august, ora 15:50)

– Daniela Stanciu (săritura în înălţime) – calificări (5 august, ora 03:10), finala (7 august, ora 13:35)

– Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului) – calificări (30 iulie, orele 03:45, 5:20), finala (31 iulie, ora 14:15)

– Marius Iulian Cocioran (50 km marş) – FINALA (5 august, 23:30)

– Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii) – calificări (3 august, orele 13:15, 14:40), finala (5 august, 5:05)

– Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului) – calificări (1 august, orele 03:10, 04:40), finala (3 august, ora 14:35)

– Andrea Miklos (400 m) – runda 1 (3 august, între orele 03:45 şi 04:25), semifinale (4 august, orele 13:30, 13:38, 13:46), finala (6 august, ora 15:35)

– Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei) – calificări (4 august, orele 03:05, 04:35), finala (7 august, ora 14:00).

Poartă simbolurile naționale aproape de suflet. La propriu! Cumpără un tricou cu stema României și vei contribui la susținerea siteului R3media.

Baschet 3×3:

– România – China (24 iulie, ora 04:40);

– România – Japonia (24 iulie, ora 08:25);

– România – Italia (25 iulie, ora 04:40);

– România – SUA (25 iulie, ora 11:30);

– România – Mongolia (26 iulie, ora 04:40);

– România – Rusia (26 iulie, ora 08:00);

– România – Franţa (27 iulie, ora 11:00);

* Primele două clasate vor merge în semifinale, iar echipele de pe locurile 3-6 se vor duela în sferturi.

Box:

– Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): 16-imi de finală (26 iulie – între orele 05:00-06:18 şi 11:00-12:18), optimi de finală (31 iulie – între orele 05:00-05:48 şi 11:00-11:48), sferturi de finală (3 august, orele 05:00, 05:15, 11:30, 11:48), semifinale (5 august, orele 08:30 şi 08:48), finala (7 august, ora 08:00);

– Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): 16-imi de finală (24 iulie – orele 05:00, 05:15, 11:00 şi 11:15), optimi de finală (26 iulie – între orele 07:39-08:27 şi 13:54-14:42), sferturi de finală (28 iulie, orele 05:00, 05:15, 11:00, 11:15), semifinale (31 iulie, orele 07:39 şi 143:39), finala (3 august, ora 07:05).

Canotaj:

– Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu (opt rame cu cârmaci masculin): semifinale (25 iulie, orele 05:00, 05:10), recalificări (28 iulie, ora 04:48), FINALA (30 iulie, ora 02:45);

– Mihăiţă Vasile Țigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari (patru rame fără cârmaci masculin): semifinale (24 iulie, orele 06:10 şi 06:20), recalificări (26 iulie, ora 05:10), FINALA (28 iulie, ora 04:10);

– Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă (dublu rame masculin): calificări (24 iulie, orele 04:20, 04:30, 04:40), recalificări (25 iulie, ora 03:40), semifinale (27 iulie, orele 04:30, 4:40), finala (29 iulie, ora 03:18);

– Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache (dublu vâsle masculin): calificări (23 iulie, orele 04:30, 04:40, 04:50), recalificări (24 iulie, ora 3:40), semifinale (26 iulie, orele 04:40, 04:50), finala (28 iulie, ora 03:30)

– Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (opt rame cu cârmaci feminin): semifinale (25 iulie, orele 05:20, 05:30), recalificări (28 iulie, ora 04:30), finala (30 iulie, ora 04:25)

– Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu (patru rame fără cârmaci feminin): semifinale (24 iulie, orele 05:50 şi 06:00), recalificări (26 iulie, ora 05:00), finala (28 iulie, ora 03:50)

– Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi (dublu rame feminin): calificări (24 iulie, orele 03:50, 04:00, 04:10), recalificări (25 iulie, ora 03:50), semifinale (27 iulie, orele 04:58, 05:08), finala (29 iulie, ora 03:30);

– Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă (dublu vâsle categorie uşoară feminin): calificări (24 iulie, orele 04:50, 05:00, 05:10), recalificări (25 iulie, orele 04:20, 04:30), semifinale (27 iulie, orele 5:38, 05:48), finala (29 iulie, ora 04:10);

– Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş (dublu vâsle feminin): calificări (23 iulie, orele 05:00, 05:10, 05:20), recalificări (24 iulie, ora 03:30), semifinale (26 iulie, orele 04:20, 04:30), finala (28 iulie, ora 03:18).

Ciclism:

– Vlad Dascălu (mountain bike): FINALA (26 iulie, ora 09:00);

– Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): finala (24 iulie, ora 05:00).

Fotbal:

– România – Honduras (22 iulie, ora 14:00);

– România – Coreea de Sud (25 iulie, ora 14:00);

– România – Noua Zeelandă (28 iulie, ora 11:30);

– sferturi de finală: (31 iulie, orele 11:00, 12:00, 13:00, 14:00);

– semifinale: (3 august, orele 11:00, 14:00);

– finala pentru medalia de bronz (6 august, ora 14:00);

– finala pentru medalia de aur (7 august, ora 14:30).

Gimnastică:

– Maria Larisa Holbură şi Larisa Iordache (individual compus): calificări (25 iulie, orele 04:00, 05:55, 9:10, 11:05, 14:20), finala (29 iulie, ora 13:50);

– Marian Drăgulescu (sărituri): calificări (24 iulie, ora 04:00, 08:30, 13:30), finala (2 august, ora 12:54).

Natație:

– Robert Glinţă şi Daniel Martin (100 m spate): calificări (25 iulie, orele 14:19, 14:22, 14:25, 14:28, 14:31), semifinale (26 iulie, orele 05:31, 05:37), finala (27 iulie, ora 04:59);

– David Popovici (100 m liber şi 200 m liber): 100 m liber: calificări (27 iulie, orele 13:02, 13:05, 13:08, 13:11, 13:14, 13:17, 13:20, 13:23), semifinale (28 iulie, orele 04:30, 04:35), finala (29 iulie, ora 05:37) / 200 m liber: calificări (25 iulie, orele 13:22, 13:28, 13:34, 13:40, 13:46, 13:52), semifinale (26 iulie, orele 04:37, 04:43), finala (27 iulie, ora 04:43);

– Bianca Andreea Costea (50 m liber): calificări (30 iulie, între orele 13:24-13:46), semifinale (31 iulie, orele 05:32, 05:37), finala (1 august, ora 04:37).

Canoe:

– Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m): calificări (2 august, orele 04:05, 04:13), sferturi de finală (2 august, orele 06:06, 06:14), semifinale (3 august, orele 03:44, 03:52), finala (3 august, ora 05:54).

Judo:

– Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): calificări (25 iulie, ora 05:00), finala (25 iulie, după ora 11:00);

– Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): calificări (26 iulie, ora 05:00), finala (26 iulie, după ora 11:00);

– Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): calificări (29 iulie, ora 05:00), finala (29 iulie, după ora 11:00).

Lupte:

– Alina Vuc (lupte libere, cat. 50 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (7 august, începe la ora 12:45);

– Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg): sferturi şi semifinale (5 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (6 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15);

– Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg): sferturi şi semifinale (3 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (4 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15);

– Albert Saritov (lupte libere, cat. 97 kg): sferturi şi semifinale (6 august, începe la ora 05:30 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (7 august, începe la ora 12:45);

– Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg): sferturi şi semifinale (1 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15), recalificări şi finala (2 august, începe la ora 05:00 şi continuă după ora 12:15).

Scrimă:

– Ana-Maria Popescu (spadă): 32-imi (24 iulie, începe la ora 03:00), 16-imi (24 iulie, începe la ora 03:55), optimi (24 iulie, începe la ora 07:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 09:25), semifinale (24 iulie, ora 12:00), finala (24 iulie, ora 14:45);

– Iulian Teodosiu (sabie): 32-imi (24 iulie, începe la ora 03:30), 16-imi (24 iulie, începe la ora 05:55), optimi (24 iulie, începe la ora 08:35), sferturi (24 iulie, începe la ora 09:55), semifinale (24 iulie, ora 13:00), finala (24 iulie, ora 15:15).

Tenis:

Simplu:

– turul 1 – 24 şi 25 iulie;

– turul 2 – 26 iulie;

– optimi de finală – 27 iulie;

– sferturi de finală – 28 iulie;

– semifinale – 29 iulie;

– finalele – 31 iulie.

Dublu:

– turul 1 – 24 şi 25 iulie;

– optimi de finală – 26 şi 27 iulie;

– sferturi de finală – 27 şi 28 iulie;

– semifinale – 29 iulie;

– finalele – 31 iulie şi 1 august;

Tenis de masă:

– Ovidiu Ionescu (simplu masculin): calificări (24 iulie, ora 03:00), turul 1 (24 iulie, ora 08:15, ora 13:30), turul 2 (25 iulie, 08:00 / 26 iulie ora 04:00), turul 3 (26 iulie, ora 08:30 / 27 iulie, ora 04:00 şi 08:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 05:00, 10:00, 14:00) semifinale (29 iulie, ora 09:00), finala (30 iulie, ora 15:00);

– Elizabeta Samara, Bernadette Szocs (simplu feminin): calificări (24 iulie, ora 03:00), turul 1 (24 iulie, ora 08:15, 13:30), turul 2 (25 iulie, 08:00 / 26 iulie ora 04:00), turul 3 (26 iulie, ora 08:30 / 27 iulie, ora 04:00 şi 08:30), optimi de finală (27 iulie, ora 10:30 şi 13:30), sferturi de finală (28 iulie, ora 04:00, 06:00, 09:00, 11:00) semifinale (29 iulie, ora 05:00), finala (29 iulie, ora 15:00);

– Ovidiu Ionescu, Bernadette Szocs (dublu mixt): optimi de finală (24 iulie, ora 15:15), sferturi de finală (25 iulie, ora 04:00), semifinale (25 iulie, ora 14:00), finala (26 iulie, ora 15:00);

– Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara (echipă): optimi de finală (1 august, ora 04:00, 08:30, 13:30 / 2 august, ora 04:00), sferturi de finală (2 august, ora 08:30, 13:30 / 3 august, ora 04:00, 08:30), semifinale (3 august, ora 13:30 / 4 august, ora 04:00), finala (5 august, ora 13:30).

Tir sportiv:

– Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): calificări (24 iulie, ora 02:30), finala (24 iulie, ora 04:45).

Tir cu arcul:

– Mădălina Ştefania Amăistroaie: 32-imi şi 16-imi (27, 28 şi 29 iulie), optimi de finală, sferturi de finală şi semifinalele (30 iulie), finala (30 iulie, ora 10:45).

Triatlon:

– Felix Pierre Duchampt: finala (26 iulie, ora 00:30).

MAI MULTE DE LA ACELAȘI AUTOR

Dragi prieteni,

dacă doriți o presă independentă, trebuie s-o susțineți. În România, mediul economic este conectat la sistemul global și nu există, precum în Statele Unite sau alte țări, companii care să-și asume susținerea cauzei naționale.

Recenta criză a arătat câtă nevoie există pentru o presă independentă, care să nu depindă de subvențiile guvernamentale și de banii multinaționalelor.

Trebuie să știți: nimeni nu-mi „editează” ideile și materialele publicate. Sunt un om liber. Dacă îți place și dorești să citești și în continuare materiale pe R3media, contribuie și tu printr-o donație, oricât de mică. Împreună, putem reuși multe.

Mulțumesc.

Mihai Șomănescu
Publisher R3media

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Cele mai populaR3 articole

Articole R3laționate

IMPORTANT