În contrast cu ceea ce s-a întâmplat la Festivalul Untold, unde mii de tineri au ascultat versurile obscene ale lui Gheboasă, Ligia Deca, ministrul Educației a mers la o tabără de copii la Schitul Salaș al Mănăstirii Putna.
„Tabăra de vară „Mai aproape de Cer”, de la Schitul Salaș al Mănăstirii Putna, își merită din plin numele.
Atunci când am fost invitată de copii să iau parte la jocurile lor, am știut că îmi vor transmite din energia și veselia pe care ei o emană constant aici. Acești copii mi-au reamintit că fiecare moment al zilei poate fi transformat cu ușurință într-unul memorabil.
Arhim. Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna și exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, mi-a explicat că aici vin zeci de copii din Sălaș și din satele din împrejurimi“, a spus Ligia Deca.
Ministrul Educației consideră că astfel de activități le consolidează celor mici „valorile moral-creștine”.
„Ei participă la activitățile de vară și învață, prin jocuri, să-și dezvolte abilitățile de comunicare, imaginația și creativitatea. În paralel, cu ajutorul voluntarilor, elevii își consolidează valorile moral-creștine.
Am înțeles, astfel, cum este organizată o tabără de vară în vârful muntelui și care sunt eforturile depuse pentru ca fiecare copil din zonă să simtă farmecul vacanței mari. Tabăra este parte a programului „Copii și părinți la altar”, inițiat de Inspectoratul Județean Școlar Suceava și organizat în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților.“, a scris ministrul Educației.


D-na ministreasa este o ipocrita ! Dupa ce impreuna cu chelnerul de la Cotroceni a bagat educatia LGBT in scoala, dupa ce a introdus in programa scolara o falsa istorie s-a dus la o tabara manastireasca sa vorbeasca despre valorile moral-crestine ! Cata nerusinare !