Aliații NATO l-au ales miercuri pe prim-ministrul olandez Mark Rutte drept următorul șef al NATO, în plin război în Ucraina, când atitudinea viitoare a Statelor Unite față de alianța transatlantică este încă incertă, transmite Reuters, citat de Televiziunea Română.
Numirea lui Rutte a devenit o formalitate, după ce singurul său rival pentru acest post, președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat săptămâna trecută că a renunțat la cursă.
De altfel, de când şi-a anunţat candidatura, în martie, Iohannis a reuşit să obţină sprijinul unei singure ţări din grupul celor 32 de state: Ungaria. Slovacia rămâne nehotărâtă, dar toate celelalte 29 de ţări şi-au manifestat sprijinul pentru candidatul clar favorit, premierul olandez Mark Rutte.
Actualul șef al Alianței Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, l-a caracterizat pe succesorul său ca pe „un adevărat transatlantic, lider puternic și constructor de consens”.
Mark Rutte își va prelua funcția din octombrie.