duminică, martie 23, 2025
ACTUALITATEA murit Regina Angliei! Elizabeta a II-a a domnit 70 de ani...

A murit Regina Angliei! Elizabeta a II-a a domnit 70 de ani în Marea Britanie. Charles devine noul REGE

Regina Elizabeta a II-a a Marii Britanii a decedat în cursul zilei la Balmoral, Scoția, în vârstă de 96 de ani, a anunțat Casa Regală.

Regina a domnit din 1952, fiind monarhul cu cea mai îndelungată domnie din istoria Marii Britanii. Odată cu decesul său, prințul Charles va conduce regatul și va deveni noul Rege.

„Regina a murit în pace la Balmoral în această după-amiază. Regele și Regina Consoartă vor rămâne la Balmoral în această seară și se vor întoarce la Londra, mâine”, a sunat o declarație a Casei Regale.

Copiii Reginei călătoriseră la Balmoral, lângă Aberdeen, după ce Monarhul fusese pus sub supraveghere medicală.

În cadrul Monarhiei, Regina a supervizat trecerea la Imperiu la Commonwealth, a fost martorul Războiului Rece, a intrării și a apoi a ieșirii Marii Britanii din UE.

În cursul domniei sale, a supervizat 15 premieri, începând cu Winston Churchill. Interesant este că Churchill s-a născut în 1874, iar Liz Truss, ultimul premier, s-a născut un secol mai târziu, în 1975.

Ea s-a născut pe 21 aprilie 1926, în Mayfair, Londra.

În timpul domniei sale, Regina Elizabeta l-a invitat la Londra pe președintele României Nicolae Ceaușescu. Cuplul prezidențial român a vizitat Marea Britanie între 13-16 iunie 1978.

Ceaușescu a fost primul șef de stat socialist care a vizitat Curtea Britanică.Regina l-a plimbat pe Ceaușescu cu caleașca prin Londra și i-a oferit al III-ea cel mai prestigios ordin britanic – “Ordinul jartierei“.

Prințul Charles devine noul Rege al Angliei.

CITEȘTE MAI MULT

PARTENERI

Loading RSS Feed

Loading RSS Feed

 

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

38,500FaniÎmi place

CELE MAI CITITE 24 h

Articole RELAȚIONATE